ظلم خاموش در غزه

ظلم خاموش در غزه

خبرگزاری فارس: جنایات نظامیان رژیم صهیونیستی و حمایت سران کاخ سفید از آن‌ها به همراه چراغ قرمزها برای ورود خبرنگاران خارجی به غزه حکایت از یک داستان تلخ تاریخی دارد که شاید سکوت دست‌کم کشورهای عربی و اسلامی در برابر آن نفرین و نکوهش نسل‌های آینده را در پی خواهد داشت.


به گزارش فارس، بحران انسانی نوار غزه با ادامه تشدید محاصره تحمیلی و ظالمانه رژیم صهیونیستی و بسته بودن گذرگاه‌های ارتباطی این منطقه ابعادی تازه‌ای به خود گرفته است به گونه‌ای که شماری از بخش‌های غزه در طول شبانه روز بیش از 20 ساعت برق ندارند.
بحران کمبود گاز مصرفی نیز شدت گرفته‌ و رژیم صهیونیستی همچنان از ورود سوخت لازم برای راه‌اندازی نیروگاه اصلی برق نوار غزه جلوگیری می‌کند که باعث شده‌ تا مردم این منطقه برای سومین هفته متوالی شب‌ها را در تاریکی سپری کنند.
این در شرایطی است که نظامیان صهیونیستی به رغم امضای توافقنامه آتش‌بس با حماس بارها آن را نقض کرده‌اند.
هفته‌نامه آمریکایی "تایم" با اشاره به این موضوع می‌نویسد: حملات راکتی از سوی غزه طی 5 ماه آتش‌بس بین حماس با اسرائیل متوقف شده بود، اما این آتش‌بس زمانی که اسرائیل برای تخریب یک تونل در غزه به این منطقه حمله کرد، نقض شد.
این نشریه معتبر آمریکایی افزود: اسرائیل با انجام حملات مختلف و محاصره غزه امیدوار است که حماس را به زانو دربیاورد؛ اقدامی که مقامات سازمان ملل از آن به عنوان یک بحران و فاجعه انسانی یاد می‌کنند.
این در حالی است که گردان‌های مقاومت در دوران آتش‌بس نوار غزه، برای افزایش توان رزمی و نظامی خود و همچنین بالا بردن روحیه رزمندگان اقدام به برگزاری مانورهای نظامی و برپایی دوره‌های آموزش نظامی برای رزمندگان مقاومت نمودند.
"فتحی حماد"، از رهبران جنبش مقاومت اسلامی حماس و نماینده این جنبش در مجلس قانونگذاری فلسطین تاکید کرد که گردان‌های شهید "عزالدین قسام"، شاخه نظامی حماس برای نبرد آتی با اشغالگران در کمال آمادگی به سر می‌برند و حماس به جهاد و مقاومت تا آزادسازی کامل سرزمین فلسطین ادامه خواهد داد.
بر اساس این گزارش، اقدامات غیرانسانی و بیرحمانه صهیونیست‌ها در غزه علاوه بر برانگیختن موجی از انتقادها در مطبوعات غربی، صدای برخی از مقامات غربی و سازمان ملل را درآورده است.
"مکسویل گلارد"، هماهنگ کننده کمک‌های انسانی سازمان ملل متحد در سرزمین‌های اشغالی فلسطین در کنفرانس مطبوعاتی خود در شهر اشغالی قدس گفت: وضعیت نوار غزه، تعدی به کرامت انسانی است و ابعاد انسانی ناگواری بر جای می‌گذارد.
وی افزود: بسیاری از مردم هزینه بسیار گزافی را بویژه در نوار غزه پرداخت می‌کنند زیرا روزانه برای دستیابی به غذا و آب کافی برای اطعام کودکان خود مبارزه می‌کنند.
سازمان ملل متحد با فاجعه‌بار تلقی کردن جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه از این رژیم خواسته ‌است تا بدون هرگونه محدودیت به این سازمان اجازه ورود به نوار غزه را بدهد.
این سازمان همچنین از کشورهای کمک کننده درخواست کرده است تا برای برطرف کردن نیازهای انسانی فلسطینیان در طول سال 2009 میلادی، 462 میلیون دلار کمک کنند.
محاصره نوار غزه و جلوگیری از ورود کمک‌های انسانی به این منطقه واکنش‌های مقامات اسلامی و کشورمان را نیز در پی داشته است.
"نبیه بری"، رئیس مجلس نمایندگان لبنان با ابراز نگرانی از جنایات صهیونیست‌ها گفت که سیاست رژیم صهیونیستی در محاصره و بستن طولانی مدت گذرگاه‌های ارتباطی نوار غزه و جلوگیری از ورود کالاهای اساسی به این منطقه، بالاترین سطح تروریسم دولتی به شمار می‌رود.
وی در بیانیه‌ای اعلام کرد: رژیم صهیونیستی به تجاوزگری خود علیه ملت فلسطین از طریق سیاست محاصره، بستن گذرگاهها و حملات خود ادامه می‌دهد به نحوی که نوار غزه با فاجعه انسانی روبروست.
این در شرایطی است که صدها تن از شهروندان اردنی در اعتراض به اقدامات ضد انسانی رژیم صهیونیستی در نوار غزه، در مقابل مقر سازمان ملل در شهر امان تظاهرات کرده و از نمایندگان پارلمان اردن خواستند با لغو پیمان صلح با رژیم صهیونیستی سفیر این رژیم در اردن را اخراج کنند.
در این تظاهرات که به دعوت حزب "وحدت مردمی دموکراسی اردن" صورت گرفت، شرکت کنندگان شعارهایی علیه سکوت کشورهای عربی در برابر اقدامات وحشیانه رژیم اشغالگر قدس سر دادند.
"حسین المعتوق"، دبیر کل ائتلاف اسلامی و ملی کویت از موضع انفعالی و سکوت اکثر کشورهای عربی و اسلامی در قبال اوضاع اسف‌بار مردم فلسطین در نوار غزه به شدت انتقاد کرد.
وی در سخنانی درباره محاصره تحمیلی و ظالمانه رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه گفت: محاصره‌ای که امروز دنیا در نوار غزه شاهد است، نشان دهنده نبود وجدان نه فقط در نزد نیروهای استکبار جهانی بلکه در نزد اکثر کشورهای عربی و اسلامی است.
انتقادات دبیر کل ائتلاف اسلامی و ملی کویت در شرایطی است که هفته‌نامه فلسطینی "المنار" از نشست‌های محرمانه عربستان با مسئولان رژیم صهیونیستی در تل‌آویو و قدس اشغالی پرده برداشت.
منابع آگاه به این هفته‌نامه گفتند: یک مسئول بلندپایه خاندان حاکم در عربستان اوایل ماه جاری به طور محرمانه به فلسطین اشغالی سفر کرد و با برخی مقامات رژیم صهیونیستی برای ترتیب دادن نشست‌های علنی و محرمانه با مسئولان عربستانی ملاقات کرد.
به گزارش فارس، نظامیان صهیونیستی علاوه بر ظلم بر انسان‌های بیگناه به ویژه کودکان در نوار غزه، از ورود خبرنگاران خارجی به این منطقه جلوگیری می‌کنند؛ اقدامی که خود از ماهیت نامشروع و نبود آزادی رسانه‌ها در این رژیم پرده برمی‌دارد.
روزنامه آمریکایی "کریستین ساینس مانیتور" در گزارشی با اشاره به این موضوع نوشت: خبرنگاران خارجی که از ورود آنها به نوار غزه جلوگیری می‌شود، منع دسترسی به این منطقه را نقض آزادی مطبوعات می‌دانند.
این روزنامه نوشت: غزه با نقش مهم خود در چالش‌های بین اعراب با اسرائیل، محل توجه و مورد علاقه خبرنگاران برای تهیه خبر از این منطقه بوده است. اما به مدت سه هفته است که اسرائیل دسترسی اصحاب رسانه به این منطقه را ممنوع اعلام کرده است. خبرنگاران این امر را نقض اخلاقی آزادی رسانه‌ای قلمداد می‌کنند.
بر اساس این گزارش، انجمن خبرنگاران خارجی (اف‌پی‌ای) روز دوشنبه شکایتی را در این زمینه به دادگاه عالی رژیم صهیونیستی ارائه کرد.
کریستین ساینس مانیتور نوشت: مرزهای غزه به هنگام تشدید درگیری‌ها در این منطقه بارها مسدود شده‌اند.
شواهد فوق به خوبی نشان می‌دهند، آمریکایی که دم از آزادی بیان و دموکراسی می‌زند با نادیده گرفتن نقض آزادی مطبوعات و ظلم بر مردم بیگناه در غزه،‌در واقع خود به همراه متحدان استراتژیکش پیشقراول ناقضان حقوق بشر و دموکراسی در جهان هستند.
منتقدان سیاسی در آمریکا حمایت کورکورانه واشنگتن از تل‌آویو را ناشی از لابی صهیونیستی در آمریکا و دست‌های پنهان نومحافظه‌کاران در پشت پرده دانسته و معتقدند که آمریکا برای تامین منافع رژیم صهیونیستی دست به هر کاری می‌زند.
اما تاریخ همواره ثابت کرده است که هیچ ظالمی تاکنون نتوانسته است از دوام ابدی برخوردار باشد. در همین زمینه متفکران صاحب‌نام و نام‌آشنایی همچون "فرانسیس فوکویاما" از افول آمریکا خبر داده‌اند.
کارشناسان آمریکا بر این باورند آمریکایی که یک روز یک ابر قدرت جهانی به شمار می‌رفت اکنون فقط یکی از قدرت‌های جهانی محسوب می‌شود. آنها همچنین پیش‌بینی کرده‌اند که روند نزولی در آمریکا بیش از پیش ادامه یابد و این کشور در آینده همانند اکنون دیگر جایگاه سیاسی خود را در عرصه بین‌الملل نخواهد داشت.

/ 0 نظر / 66 بازدید